Krämig misospaghetti med svamp

POPULÄRT
koket.se
Krämig misospaghetti med svamp
Foto: TV4
Jennie Walldén KM
Jennie Walldén KM

Krämig misospaghetti med svamp

12 ingredienser

30 min

En enkel middag med inspiration från olika kök runt om i världen. Spaghetti vänds runt i en gräddig sås med svamp, misopasta och gochujang. Snabblagat och väldigt gott!

logo
Jennie Walldén KM

Se Jennie Walldén laga receptet

Ingredienser

portioner
  • 400 g spaghetti
  • 250 g champinjoner
  • 4 klyftor vitlök
  • 4-6 salladslökar
  • 3 dl vispgrädde
  • 4 msk vit misopasta
  • 1 msk mirin (eller 1 tsk flytande honung)
  • 2 tsk risvinäger (eller vit balsamvinäger)
  • 2 tsk gochujang
  • neutral rapsolja, att steka i
  • salt
  • peppar

Gör så här

  1. Koka pastan i lätt saltat vatten 2 minuter kortare än vad som står på förpackningen. Spara pastavattnet när du häller av pastan.
  2. Skiva svamp tunt och skala och finhacka vitlök. Skär salladslök på längden, skär sen i 3 cm bitar. Spara lite av det gröna till garnityr och skiva tunt.
  3. Stek svamp på hög värme i olja i en stor panna tills den börjar för lite färg. Tillsätt salladslöksbitar samt vitlök och låt steka med i någon minut.
  4. Tillsätt grädde, misopasta, mirin, vit balsamvinäger och gochujang. Låt koka upp och smaka av.
  5. Lägg pastan i pannan tillsammans med 1 dl pastavatten. Låt puttra samman under omrörning i 2 minuter. Smaka av med peppar och ev salt. Strö över tunt skivad salladslök och servera genast!